Elastyczność

Doświadczenie

Entuzjazm

Optymalizacja

Dlaczego właśnie Eltelsat Instalacje?

Urządzenia i osprzęt elektryczny 

 RBK -  Rozłącznik izolacyjny bezpiecznikowy.

Jest to typ rozłącznika kompaktowego. Przystosowany do montażu na płycie a nie w rozdzielnicy. We wnętrzu  obudowy  umieszcza się zabezpieczenia, które można wyjmować bezdotykowo. Rozłącznik wyposażony jest w komory gaszeniowe.  Stosujemy najczęściej jako zabezpieczenie przedlicznikowe, w przypadku zasilania  budynku WLZ-em z linii napowietrznej. Montaż urządzenia wewnętrz (pod zadaszeniem). Instalacja  urządzeń tego typu tylko przez elektryka z uprawnieniami elektrycznymi, z uwagi na możliwość porażenia prądem i pracę bezpośredniuo pod napięciem (nN). Przybliżona cena dla modelu  ze zdjęcia (Apator RBK-00 160A) - 110,00 - 120,00 zł 

 RCD -  Wyłącznik różnicowo-prądowy (RÓŻNICÓWKA)

 

Wyłącznik różnicowo-prądowy to elektryczne urządzenie zabezpieczające, które rozłącza obwód po wykryciu, że prąd elektryczny z niego wypływający nie jest równy prądowi wpływającemu. Służy do ochrony ludzi przed porażeniem prądem elektrycznym przy dotyku pośrednim i bezpośrednim, ogranicza także skutki uszkodzenia urządzeń, w tym możliwość powstania pożaru. Jest obowiązkowym elementem każdej rozdzielnicy elektrycznej w budynku. Urządzenia te posiadają różne charakterystyki i typy wyzwalania. W domach stosujemy wysokoczułe – gdzie znamionowy prąd różnicowy IΔn ≤ 30 mA. Najczęstszym , ale i najtańszym jest RCD typu AC. Chroni użytkownika przed  upływem prądu przemiennego, sinusoidalnego, nie jest więc komplementarnym zabezpieczeniem różnicowo-prądowym w gospodarstwie domowym, w którym stosowane są urządzenia o różnych charakterystykach  przebiegu prądu. W wielu krajach europejskich, stosowanie wyłącznika typu AC jest już  prawnie zabronione. W Polsce jeszcze do tego nie doszło - co jest zatem dla niego alternatywą?  Zapewne droższy RCD typu A , który zawiera w sobie funkcjonalność typu AC, ale chroni przed upływem prądu wyprostowanego jednopołówkowo , a także chroni przed upływem prądu stałego o wartości do 6mA.

Które urządzenia najczęściej wymagają RCD co najmniej typu A?.

Dla przykładu warto wymienić : urządzenia IT wykonane w klasie 1 ochronności; np. komputery stacjonarne z metalową obudową.

Zasilacze urządzeń klasy 2 ochronności np. ładowarki do telefonów, laptopów itp.

ściemniacze i sterowniki LED , Płyty indukcyjne , stacje ładowania samochodów elektrycznych

Na rynku dostępne są  ponadto RCD następujących  typów : AC, A, HI, F, B, B+. 

Cena takiego urządzenia (AC-A)  od 100,0 do 250,00zł , najczęściej instalowanych jest kilka (5- 8 sztuk) w rozdzielnicy budynkowej. 

 SPD  - Ochronniki/Ograniczniki przeciwprzepięciowe. 

Element wymagany w instalacji budynkowej. Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe służą do ochrony budynku przez wyładowaniem elektrycznym spowodowanym uderzeniem pioruna. Do urządzenia podpięte są przewody, przez które biegnie prąd do uziomu w przypadku zbyt wysokiego napięcia. Wyróżnia się ochronniki klasy A, B, C i D. Więcej na ten temat w naszym Kompendium

cena około 550,00 do 1200,00 PLN w zależnościod klasy, typu  czy producenta. Nie powinno się oszczędzać na tym urządzeniu  ponieważ zabezpiecza całą instalacjęwraz z podpiętymi urządzeniami w naszej instalacji. Jest wymagany przez ubezpieczalnie.

 ERBETKA  -   Rozdzielnica elektryczna budowlana

Popularna nazwa "erbetka: odnosi się do  rozdzielnicy elektrycznej budowlanej, jej zaletą jest niska cena , oraz odporność na warunki atmosferyczne - jest nieodłącznym  elementem na wczesnych etapach prac budowlanych. Na rynku jest wiele modeli , które różnią się ilością wyjść zasilających odbiorniki  jedno i trójfazowych, jak i liczbą miejsc na moduły zabezpieczające (są również wersje bezmodułowe). Dostępne są w wersji uzbrojonej z modułami  - juź gotowe do pracy , jak również nieuzbrojone.